تشدید بحران صنعت سیمان به دلیل قطع برق


blog


  • چهارشنبه 23 تیر 1400

 

تشدید بحران صنعت سیمان به دلیل قطع برق

مدیرعامل سیمان لامرد با اعلام اینکه قطع گاز و برق، کارخانجات سیمان را با کاهش قابل توجه تولید روبه رو ساخته است، گفت: در صورت ادامه این روند ضمن تعطیلی کارخانجات عرضه وتقاضای سیمان در بازار مختل خواهد شد.

ابراهیم غلام زاده با اشاره به اینکه صنعت سیمان با افزایش هزینه های تولید مواجه است، گفت: در سالهای 93 تا 98 اکثر کارخانجات با زیان انباشته مواجه بوده و نتوانسته اند این صنعت را نوسازی کنند به نحوی که توان تولید سیمان کشور کاهش یافته است . وی افزود: از طرفی قطع گاز در زمستان و قطعی برق در تابستان باعث شده که  کارخانجات حدود سی درصد تولید خود را کاهش دهند و این کمبود عرضه باعث بهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا می شود . مدیرعامل سیمان لامرد تصریح کرد: باید قیمت سیمان واقعی شود تا سرمایه گذاری توجیه پذیر در این صنعت صورت پذیرد .غلام زاده به اشاره به اینکه نوسازی در صنعت سیمان کشور نیازمند واقعی شدن قیمت سیمان است، گفت: قیمت  جهانی سیمان فله تنی یک و نیم میلیون تومان ( حدود 60 دلار ) است و در ایران نیز باید قیمت سیمان هفتاد هشتاد درصد قیمت جهانی باشد که حدود تنی یک میلیون تا یک میلیون و دویست هزار تومان می شود.
وی اضافه کرد: اگر مصوبه مجلس که ساخت سالی یک میلیون مسکن هست اجرایی شود ، با توجه به اینکه برای ساخت هر واحد حداقل  100 تن سیمان نیاز هست ، حداقل  100  میلیون تن سیمان نیاز داریم. این در حالی است که تولید واقعی سیمان کشور سالیانه حدود 80 میلیون تن می باشد و  برای ساخت این واحدها  20 میلیون تن کمبود سیمان خواهیم داشت .ابراهیم غلام زاده تاکید کرد: باید با واقعی کردن قیمت سیمان به صنعت سیمان کمک کرد تا نیازهای آینده کشور به سیمان مرتفع شود
.