افتتاح پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب شماره ۲ سیمان لامرد


blog


  • 19 بهمن 1401

افتتاح پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب شماره ۲ سیمان لامرد

 پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب شماره ۲ کارخانه سیمان لامرد با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال با حضور فرماندار لامرد، معاون مدیرکل منابع طبیعی در امور آبخیزداری استان و جمعی از مسئولان شهرستان به بهره برداری رسید.  

در آیین افتتاحیه دومین پروژه آبخیزداری سیمان لامرد، مهندس پورمند مدیر اجرایی کارخانه سیمان لامرد در خصوص این طرح بیان داشت: حجم مخزن این سد ۴۵ هزار متر معکب و برابر با ۴۵ میلیون لیترمی باشد، عرض کلی سد ۶۰ متر مربع، ارتفاع آن ۱۰ متر که مساحت حوضچه آبریز سد ۴۵۸ متر مربع است . وی افزود : این پروژه با هزینه ای بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال توسط شرکت سیمان لامرد احداث و امروز به بهره برداری رسید.

وی یکی از اهداف اجرای این طرح را جلوگیری از فرسایش خاک، کمک به توسعه فضای سبز و حمایت از کشاورزان دانست و گفت: اولین طرح آبخیزداری این کارخانه ۵ سال قبل اجرا شد که موجب بالا آمدن چشمگیر سطح آب چاه های منطقه شد و به گفته کارشناسان در طرح دوم میزان تزریقی آب به زمین دو برابر خواهد شد.

ابراهیم کرامت فر فرماندار شهرستان لامرد نیز در این آئین تاکید کرد: کارخانه سیمان لامرد در موضوع سلامت محیط و توجه به فضای سبز یکی از بنگاه‌های اقتصادی پیشرو می باشد که ما قدردان تلاش های این مجموعه صنعتی هستیم.

وی گفت‌: یکی از سفارشات رهبری در جهاد تبیین، دقیقا همین است که کارهای انجام شده را باید به مردم گزارش کرد، فلذا باید گفت که طرح آبخیزداری سیمان لامرد باعث سرازیرشدن آبهای زیادی به سفره های زیرزمینی وسیرآب شدن زمین منطقه شده است.

مهندس محبی معاونت مدیرکل منابع طبیعی در امور آبخیزداری استان نیز در این آیین عنوان کرد: طرح آبخیزداری شماره ۲ سیمان لامرد با این حجم می تواند نیاز آبی حداقل ۱۰ هکتار باغ را طبق آمارهای رسمی برطرف سازد که این آمار بسیار خوب و ارزشمند می باشد.

مهندس نکوگو رییس اداره منابع طبیعی شهرستان لامرد در ادامه این مراسم گفت: برای اجرای طرح های بزرگ آبخیزداری با این حجم هزینه باید دستبوس سیمان لامرد بود آنهم وقتی متاسفانه هیچ یک از صنایع دیگر در شهرستان به این موضوع مهم و حیاتی توجهی نکرده و تمامی ۵۰ پروژه در شهرستان لامرد که از سنوات گذشته تاکنون اجرایی شده از اعتبارات دولتی بوده است .