سیمان لامرد صادر کننده نمونه ملی کشور شد


blog


  • دوشنبه 1 آبان 1402

 

 

 

مدیرعامل سیمان لامرد: تعیین استراتژی اقتصادی و رفع موانع اداری،رمز موفقیت صادرات است.

در بیست‌‍ و هفتمین آیین ملی روز صادرات که در سالن اجلاس سران با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت ، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و جمعی از مسئولان ارشد کشوری برگزار شد، لوح وتندیس صادرکننده نمونه ملی کشور توسط دکتر علی آبادی وزیر صنعت معدن و تجارت به ابراهیم غلام زاده زنگنه مدیرعامل شرکت سیمان لامرد اهدا و از ایشان تقدیر شد.

مدیرعامل سیمان لامرد در حاشیه این همایش ضمن تبریک کسب این عنوان ملی به همه تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی استان فارس بیان داشت: رمزموفقیت هر کشوری در بخش صادرات، داشتن برنامه ریزی ، تعیین استراتژی اقتصادی و حمایت دولت از صادرکنندگان با حذف و رفع موانع اداری و بخش نامه ای است.

ابراهیم غلام زاده زنگنه با برشمردن مزیت های صادرات برای شکوفایی تجارت گفت: صادرات رگ حیاتی اقتصاد و توسعه کشور است و اگر این مساله مهم اولویت مدیران و مسئولان اقتصادی کشور نباشد،سایر بخش های تجارت نیز به نقطه مطلوب نخواهند رسید زیرا که چرخه اقتصاد از تولید تا صادرات به هم پیوسته است.

این صادرکننده نمونه ملی اظهار داشت: صادرات را موتور محرکه اقتصاد می خوانند و این موتور نیاز به سوخت و پیشران دارد که با تقویت ظرفیت های تولید و ایجاد ظرفیت های جدید و هموار کردن مسیر صادرات، سوخت این موتورکه نقش مهم دولت است، تامین شده و می توان تاثیرآن را در رونق تجارت دید. مدیرعامل سیمان لامرد با پر رنگ خواندن نقش صادرات در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیان کرد : این صادرات است که تضمین کننده سرمایه گذاری های موجود ،کاهش انحصار و افزایش سرمایه گذاری های خارجی را درپی دارد. اگر سرمایه گذار برای صادرات محصولاتش همراهی و حمایت ببیند، زمینه ورود سرمایه گذاری های جدید فراهم شده ،تجارت خارجی رونق پیداکرده و با افزایش درآمد ملی ،سرانه اشتغال و رفاه اجتماعی را در جامعه خواهیم بود.

وی به برخی از مشکلات و مسائل اقتصادی سرمایه گذران خارجی نیزاشاره کرد و بیان داشت: عمده ترین مشکل در مباحث سرمایه گذاری خارجی،موضوع نوسان نرخ ارز می باشد. به طور مثال اگر شخصی در سال 1396 مبادرت به ورود یک میلیون دلار سرمایه گذاری کرده باشد ، به نرخ آنروز 5/3 میلیاردتومان سرمایه گذاری کرده است، حال اگر در این 5 سال حتی سود 50 درصدی به دست آورده باشد، اصل و سود سرمایه اش در سال 1402 به حدود 5/13 میلیارد تومان رسیده که با نرخ کنونی دلار ، معادل 270 هزار دلار می شود،که این یک مانع اساسی سرمایه گذاری خارجی درایران است. ابراهیم غلام زاده زنگنه تک نرخی کردن ارز را ضمن اینکه به سود دولت است و باعث حذف رانت و فساد شده عامل مهمی در رونق کارتجار و فعالین اقتصادی و صادرکنندگان دانست.

این فعال اقتصادی مانع دیگر سرمایه گذاری را نداشتن مراوده رسمی با بانک های خارجی برشمرد و گفت: بسیاری از سرمایه گذاران خارجی نمی توانند سرمایه خارجی ثبت کنند. زیرا در قانون و آئین نامه های سرمایه گذاری خارجی قید شده است که ورود ارز، باید از سیستم بانکی یا صرافی مجاز باشد که به علت تحریم این راه بسته شده است غلام زاده افزود: راه دیگری که اخیرا برای ورود سرمایه خارجی اعلام شده است، ورود سرمایه از طریق سامانه نیما است، که اولا برای اکثر سرمایه گذاران خارجی مبهم و سخت بوده و از طرفی نرخ این سامانه با نرخ ارز واقعی در بازار تفاوت بسیار دارد که باعث ضرر سرمایه گذاران خارجی می شود

مدیرعامل سیمان لامرد همچنین به مشکلات تجاری نیز گریزی زد و گفت: تغییر مداوم و پی در پی قوانین باعث شده است که کسی به درستی نداند چه باید بکند. بوروکراسی در بنادر و گمرکات ، مشکلات حمل و نقل داخلی و پیمان سپاری ارزی از عمده ترین مشکلات تجاری کشور است. عدم حمایت بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات از فعالین اقتصادی خارجی و صادرکنندگان هم یک ایراد بزرگ دیگر کار است.

وی برای بهبود وضعیت اقتصادی وتسهیل شرایط سرمایه گذاری درکشور اظهار داشت: دولت می تواند با راه اندازی بیمه نرخ ارز و بیمه سرمایه گذاری، باعث اطمینان خاطر تجار و سرمایه گذاران شود. از سوی دیگر برای ورود سرمایه خارجی از طریق صرافی ها و به نرخ روز بازار، مجوز صادر شود. غلام زاده به موفقیت برخی از کشورها درحوزه صادرات اشاره و تصریح کرد: درکشور ترکیه به صادرکنندگان با مبلغ بیش از 2 میلیون دلار، پاسپورت سبز یا دیپلماتیک می دهند و که این امتیاز باعث رشد چند صد درصدی صادراتش شده است، مشابه چنین اقدامی در ایران نیز می تواند تحولی بزرگ ایجاد کند

وی افزود: بانک توسعه صادرات ایران مشابه (اگزیم بانک ترکیه)که کل صادرات و سرمایه گذاری خارجی ترکیه را بیمه کرده و حمایت می کند،کار خرید ارز صادرات به نرخ واقعی و بیمه ریسک صادرات و سرمایه گذاری خارجی را انجام دهدمدیریت مجموعه بزرگ صنعتی سیمان لامرد ضمن تاکید برضرورت بازنگری دستورالعمل‌هایی که در مسیر سرمایه گذاری مانع‌تراشی می‌کنند،گفت:در حوزه قوانین تملک اتباع بیگانه و تابعیت مضاعف ایرانیان، قوانین موجود متعلق به حدود 80 سال قبل است که نیاز به بازنگری دارد

وی برنقش پررنگ بخش خصوصی در رونق اقتصادی داخلی و بازارهای بین المللی تاکید و اظهار داشت: باید بپذیریم فاصله گرفتن دولت از بخش خصوصی و نادیده گرفتن نظر فعالان این بخش در تدوین برنامه های توسعه ای و زیربنایی صنعت و تجارت ،منجر به ناهماهنگی ها ، بخش نامه پروری و عدم رفع موانع تولید و صادرات کشور شده است.

 غلام زاده افزود : اعتماد به بخش خصوصی کلید عبور از مشکلات اقتصادی کشور است و این مساله نباید در کشورکم رنگ شود. مدیرعامل سیمان لامرد در بخش دیگر سخنان خود به مشکلات تولید کنندگان سیمان نیز اشاره و تصریح کرد: هزینه های حامل های انرژی از جمله گاز و برق چند برابر شده و در زمستان این یکی و در تابستان آن یکی را قطع یا میزان استفاده اش را کاهش می دهند، خرید و تامین و ارسال مازوت بجای گاز که علاوه بر کاهش میزان تولید، تاثیر منفی نیز بر خط تولید گذاشته و از راندمان آن می کاهد . ازسوی دیگرافزایش هزینه های تعمیرات و تامین قطعات که در سخت ترین شرایط تحریم ها با افزایش ده ها برابری قیمت باید انجام شود تا هزینه های بالای حمل و نقل که در روند طبیعی تولید خلل ایجاد می کند،تنها بخشی از مشکلات موجود تولیدکنندگان سیمان است.

وی در خصوص مسائل مطرح شده در خصوص عرضه سیمان دربورس و تاثیرش در افزایش قیمت مسکن گفت : ورود سیمان به بورس کالا با هدف ایجاد عدالت و دسترسی همه گان به این کالای مهم در صنعت ساخت و ساز صورت گرفت و با حضور سیمان در بورس، قیمت کالایی که دهه ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی رشد چندانی نکرده بود به یک تعادل نسبی رسید.

غلام زاده تاکیدکرد ،دراین پروسه تولید کنندگان نقشی درتعیین قیمت سیمان ندارند و فرآیندهای بورس بر اساس عرضه و تقاضا، تعیین کننده قیمت سیمان است.از سوی دیگر با حذف دلال ها دراین صنعت،دسترسی همه مصرف کنندگان با خرید از بازار بورس فراهم گردید. ابراهیم غلام زاده زنگنه در پایان کسب این عنوان ملی را مرهون تلاش بی وقفه و شبانه روزی کارکنان متعهد و متخصص شرکت سیمان لامرد دانست وتاکید کرد: مجموعه بزرگ صنعتی سیمان لامرد به عنوان بخش خصوصی، یک واحد نمونه صنعتی و صادراتی درفارس و ایران است که به برندی شایسته و بین المللی تبدیل شده و همواره با درخشش در چنین رخدادهای ملی ،نام فارس و لامرد را درصنعت سیمان ایران و بازارهای صادراتی بین المللی درخشان تر کرده است.